Malo je suradnji koje su tako slavljene u svijetu urarstva kao što je partnerstvo između L’Epée 1839 i MB&F. Tijekom proteklog desetljeća ove su dvije vizionarske tvrtke pomaknule granice izrade satova s nizom inovativnih kreacija. Njihov najnoviji pothvat, L’Epée 1839 X MB&F Albatross, tehnički je najnapredniji i najhrabriji projekt do sada.
Kako prenosi Watches by SJX, sat Albatross je zamršeno umjetničko djelo sastavljeno od 1520 pojedinačnih komponenti, odražavajući brižljivost posvećenu detaljima po kojoj su obje marke poznate. Težak solidnih 17 kilograma, ovaj izvanredni komad izaziva prisutnost u svakom prostoru koji zauzima. Jednako je impresivna i njegova funkcionalnost, s upečatljivim satnim mehanizmom koji precizno otkucava sate i pola sata, dok automat od 32 propelera oživljava svaki sat, stvarajući vizualni spektakl koji podsjeća na fantastični zračni brod koji se priprema za polijetanje.
Dizajn sata osmislio je Eric Meyer, crpeći inspiraciju iz izmišljenog zračnog broda “Albatros” iz romana Julesa Vernea Robur Osvajač. Narativ o Verneu, sa svojom fascinacijom letećim strojevima i istraživanjem, dugo je utjecao na kreacije MB&F-a. Albatross nastavlja ovu tradiciju, utjelovljujući teme leta i otkrića kroz svoj jedinstveni dizajn i inženjering.
Unutar Albatrosa, dva odvojena pokreta i sustava za navijanje djeluju u harmoniji. Prvi sustav kontrolira vrijeme i funkcije udarnog sata, a pokreće ga dvostruka cijev koja osigurava rezervu snage od osam dana. Drugi sustav pokreće propelere automata, koji se ručno navijaju na stražnjoj strani sata. Propeleri, koji se okreću u očaravajućem plesu svakih sat vremena, svjedočanstvo su preciznog inženjeringa i inovacija uključenih u njihovo stvaranje. Svaki par propelera vrti se sinkronizirano, ali u suprotnim smjerovima, pojačavajući iluziju nadolazećeg polijetanja.
Ono što izdvaja Albatross od ostalih horoloških kreacija je njegova dvostruka funkcionalnost, koja vlasnicima omogućuje samostalno upravljanje satom i propelerima. Dva gumba “na zahtjev” nude fleksibilnost zasebnog uključivanja značajki otkucaja sata i automata, dajući vlasniku potpunu kontrolu nad ovim mehaničkim čudom. Pozornost posvećena detaljima proteže se čak i na sigurnosne mehanizme, dizajnirane da spriječe bilo kakvu slučajnu štetu tijekom rada, osiguravajući dugovječnost ovog zamršenog remek-djela.
Materijali korišteni u Albatrosu su mješavina mesinga, čelika i aluminija, odabrani zbog njihove izdržljivosti i estetske privlačnosti. Svaki je sat dostupan u pet različitih boja – plavoj, crvenoj, zelenoj, boji šampanjca i crnoj – svaka ograničena na samo osam komada. Odabrane boje nanose se pomoću prozirnog hladnog laka, koji dopušta zamršenim završecima ispod da zasjaju, dodajući dubinu i bogatstvo s kojima se anodizirani tretmani ne mogu mjeriti.
Dostupan u plavoj, crvenoj, zelenoj, šampanjskoj ili crnoj boji, Albatross je ograničen na osam u svakoj boji, a košta oko 120.000 CHF prije poreza, što je velik iznos čak i ako uzmemo u obzir njegovu složenost. Sa svojom ograničenom dostupnošću i izvanrednim dizajnom, predodređeno je da postane cijenjeni posjed za kolekcionare i znalce, zauzimajući ponosno mjesto u domovima širom svijeta.